Pro svou uměleckou všestrannost je MARKÉTA JANOUŠKOVÁ vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou, uměleckou vedoucí a hostujícím pedagogem na mistrovských kurzech. Oceňovaná je nejen pro ,,živočišnou interpretaci" a "¨,,technickou virtuozitu", ale i pro inteligentní dramaturgie s přesahem. Díky rodinným kořenům se Markéta Janoušková hojně inspiruje i v lidové hudbě. Na kontě má několik CD nosičů. Z poslední doby především hodnocené CD Goldbergových Variací pro Maltskou Filharmonii a spolupráci na CD komorních děl Jiřího Temla pro Český Rozhlas.  Markéta Janoušková je absolventkou prestižní Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně, kde momentálně žije.

V nedávné době se Markéta představila na recitálu v rámci Tallin Winter Festival, jako sólistka v komorním cyklu Teplické filharmonie, na Hudebním festivalu L. van Beethovena přednesla Čtvero ročních dob Á. Piazzolly, vystoupila na recitálu v řadě Jour de Fix v Berlíně a na belgickém festivalu Hulacourt Art, jenž se koná pod patronací Marthy Argerich. Markéta se podílela na natáčení CD pod záštitou Maltské Filharmonie s exluzivní úpravou Goldbergovských variací J. S. Bacha pro housle, violu a kontrabas, Český Rozhlas zaznamenal její nedávný recitál a vydal CD se skladbami Jiřího Temla, na jehož realizaci se podílela. V Markétině podání také nedávno zazněla premiéra rané skladby Viktora Kalabise Arie a Allegro, jež jí osobně svěřila Zuzana Růžičková. Vystoupila rovněž se Smetanovým triem. Na vedoucích pozicích spolupracuje se švédským souborem Camerata Nordica, belgickým Hulacourt Chamber Soloist, německým Kammersymfonie Berlin, Orchestrem Berg či jako jeden z umělců Festivalového orchestru Českých doteků hudby.

 

Markéta má za sebou přes šest set koncertů a recitálů v České republice, ale i po zemích Evropy či v Rusku, Ekvádoru a USA. Sólově vystoupila v předních českých sálech např. ve Smetanově síni Obecního domu či Dvořákově síni pražského Rudolfina a s významnými tělesy jako jsou Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Komorní filharmonie Pardubice, Severočeská filharmonie Teplice, Karlovarský symfonický orchestr či Barocco sempre giovane.

 

V poslední době byla Markéta pozvána k účinkování na festivaly ISA (Rakousko, zahajovací koncert), Beyond Music Festival a Castello Music Festival (Španělsko), Sevenoaks Music Festival (Velká Británie), Vesna v Rossii (Moskva), na prestižní festival Aurora Chamber Music (Švédsko, závěrečný koncert), Classic um Eins (Německo), Mezinárodní festival Český Krumlov, České doteky hudby, Dvořákův festival, Beethovenův festival. Mimo jiné byla i ikonou nadačního festivalu Prager Kultur am Prager Platz v Berlíně. Jako speciální host vystoupila na nedávném slavnostním koncertě BROLNu, který byl živě přenášen Českým Rozhlasem.

 

Na koncertech spolupracovala s významnými umělci jako jsou Josef Suk, Václav Hudeček, Charles Olivieri-Munroe, Jiří Bělohlávek, Anton Zapf, Boris Andrianov, Friedemann Riehle či Shlomo Mintz, pod jehož taktovkou provedla Beethovenovu Romanci F dur se Severočeskou filharmonií Teplice.

 

Kromě sólové hry je Markéta též vyhledávanou komorní hráčkou. Její Páleníčkovo klavírní trio již zaznamenalo úspěch na Soutěži Bohuslava Martinů a dále se umístilo se mezi šesti finalisty na Premio „Antomio Bertolini“ v Miláně. La Rêverie je společný projekt s vynikajícím Duo du Rêves (flétna, klavír), s nímž se podílela na natáčení Jiřího Temla pro Český Rozhlas. 

Markéta aktivně spolupracuje také jako sólistka/primáška Cimbálové Muziky Jiřího Janouška. Jejich společný projekt FolkloreClassic, který se pohybuje na pomezí klasické a lidové hudby, zaznamenává na festivalových pódiích mimořádný ohlas. V rámci pedagogické činnosti působí na International School of Music and Fine Arts v Praze. Již vedla mistrovské kurzy v Německu (Hudební konzervatoř v Dinkensbühl) a jako hostující profesor byla pozvána na mistrovské kurzy do španělského Benasque.

Markétě byl věnován jeden z dílů populárního dokumentárního seriálu Nehasit, hořím! a byla jedním z protagonistů dokumentu Učedníci hudby francouzského režiséra Richarda Dindoa. Pro svůj poslední film Vlk z královských Vinohrad si ji pro provedení Bachovy Ciaconny osobně vybral legendární režisér Jan Němec.

Na housle začala hrát v šesti letech ve třídě Hany Metelkové. Po několikaletém studiu na Hudebním gymnáziu Jana Nerudy a Pražské konzervatoři pod vedením prof. Dany Vlachové získala Markéta stipendium na prestižní Chicago College of Perfoming Arts of Roosevelt University, kde studovala ve třídě prof. Cyruse Forougha a prof. Roberta Chena, koncertního mistra Chicago Symphony Orchestra. Úspěšně absolvovala na Pražské konzervatoři pod vedením prof. Jaroslava Foltýna. Na Akademii múzických umění v Praze byla první studentkou Pavla Šporcla a prof. Ivana Štrause. V současné době ukončuje studium v magisterském programu na Hochschule für Music Hanns Eisler Berlin ve třídě švédského prof. Ulfa Wallina. Pravidelně se zúčastňuje mistrovských kurzů, např. Shlomo Mintze, Shmuela Ashkenasiho, Eberhalda Feltze, Michaela Fishenschlagera, Dory Schwarzberg, Rogera Chase, Fabia Bidiniho, Oly Karlssona, Patinky Kopec. Je též vítězkou letních kurzů Václava Hudečka.

Markéta hraje na housle Henry Lockey Hill a smyčec Dirk Löscher laskavě zapůjčené ze soukromé sbírky.